Де Путін ховає та перевиховує викрадених українських дітей
З моменту окупації Криму, частин Донецької та Луганської областей, РФ активно розвиває мережу “таборів перевиховання”, яка на сьогодні сягає сотнів закладів.
Їхня мета — викорінити національну ідентичність, примусово асимілювати українських дітей та перетворити їх на ресурс для досягнення власних геополітичних інтересів. Регіональний центр прав людини продовжив минулорічне розслідування і з відкритих джерел встановив місцезнаходження “таборів перевиховання”. На сьогодні виявили 13 установ на окупованій території України, ще 18 — у Білорусі та 67 — у Росії.
Росія масово вивозить дітей з окупованих територій України під проводом “відпочинку” та “реабілітації”, де вони піддаються інтенсивній пропаганді, спрямованій на формування лояльності до “нової Батьківщини”, а також навчаються військовій справі за стандартами підготовки солдата-строковика. Подекуди “табори перевиховання” використовуються росіянами як метод свавільного утримання українських дітей під своїм контролем або проміжний пункт на шляху до кінцевої точки депортації.
У 2024 році витрати з федерального бюджету РФ на дитячий “відпочинок” зросли на 11,6% в порівнянні з минулим роком, досягнувши показника 76,8 млрд рублів. За заявами представників окупаційних адміністрацій, протягом літнього сезону 2024 року у рамках проєкту “Корисні канікули” до “таборів перевиховання” вивезли 40 тис. українських дітей. Це майже вдвічі більше, ніж торік.
Діти з окупованих територій побували в пропагандистських поїздках у Москві, Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону та Тулі в рамках програм “Культурна карта 4+85”, “Маршрут для молоді”, “Університетські зміни”, а також взяли участь у низці “патріотичних” змін, подекуди за понад 8 тис. кілометрів від дому.
У 2024 році Росія значно розширила мережу “таборів перевиховання” на нових окупованих територіях, відкривши в Бердянську (Запорізька область) філіал окупованого табору “Артек” під назвою “Червона гвоздика”.
Також відчутно посилилась мілітаризація українських дітей у зв’язку з розгортанням діяльності Академії дружби народів “АХМАТ” та центру “Воїн”. Останній організовує зміну “Час героїв”, у ході якої українських дітей навчають стріляти з автоматів, стрибати з парашутом, керувати дроном та мінувати територію.
Активізація політики перевиховання українських дітей з окупованих територій у таборах пов’язана з безкарністю таких діянь на міжнародному рівні. Водночас політична індоктринація та мілітаризація має ознаки відразу кількох міжнародних злочинів і вимагає більш рішучої, ніж фрагментарні санкції, дій.
Міжнародна спільнота повинна об’єднатися задля покарання винних і відстоювання прав українських дітей, адже нерішучість лише заохочує подальші порушення. Необхідні чіткі та ефективні заходи на національному та міжнародному рівні, щоб зупинити злочинну політику держави-агресора з перевиховання українських дітей, забезпечивши їм майбутнє, вільне від насильства.
Читайте по темі: Росія почала виводити свої війська із Сирії, - ЗМІ
Окуповані регіони України
Республіка Білорусь
Європейська частина РФ
Азійська частина РФ
Публікація була підготовлена в межах проєкту “Забезпечення відповідальності за воєнні злочини” за підтримки National Endowment for Democracy (NED)
Джерело: РЦПЛ